ukash Ukash Satın Almak İçin Doğru adrestesiniz. En ucuz en güncel ukash kart satışı bu adreste. Her zaman kaliteli pin numarası almak için mutlaka bize ulaşın. Ukash 19 haneli bir kartdır. Bu kart ile bir çok siteden alış veriş yapabilmektesiniz. -
Maj 2019 PDF

 

Wycieczka na Lotnisko Wojskowe w Balicach

 

31 maja uczniowie klasy I i III  szkoły podstawowej pojechali na wycieczkę na Lotniczego wojskowe w Balicach. Okazją do zwiedzenia Bazy Lotnictwa był "Dzień Otwarty" zorganizowany z okazji Dnia Dziecka.

Wśród atrakcji jakie udostępniono uczniom był m.in.: pokaz statyczny statków powietrznych, śmigłowca ratowniczego oraz pokaz sprzętu lotniskowego zabezpieczającego loty. Największą atrakcją było zwiedzanie samolotów oraz pojazdów Wojskowej Straży Pożarnej.

Niesamowite przeżycia i wrażenia zostaną w pamięci na długo. A może wśród małych zwiedzających jest przyszły pilot kto wie ?

img 20190531 092837


Pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic


28 maja uczniowie z klasy III w podziękowaniu za przyjęcie sakramentu I Komunii Świętej, udali się na pielgrzymkę wraz z ks. Sranisławem Rapaczem do Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic. Dzieci w białych komunijnych strojach i ich rodzice uczestniczyli we Mszy św. Dziękczynnej, a przed obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej modliły się o błogosławieństwo dla swoich rodzin. W drodze powrotnej odwiedziły Wadowice, rodzinne miasto św. Jana Pawła II.

DSCN5737

DSCN5744


Podsumowanie Gminnego Konkursu Ekologicznego

 

W piątek 24 maja na sali kinowej MOKSiR w Chełmku podsumowano XII edycję Gminnego Konkursu Ekologicznego pod hasłem „Ochrona zagrożonych gatunków".
Celem konkursu było zainteresowanie uczniów otaczającą przyrodą, propagowanie wiedzy z zakresu ekologii i ochrony środowiska, aktywizacja do działań na rzecz środowiska i społeczności lokalnej oraz ukazanie wpływu codziennych czynności i zachowań na stan najbliższego otoczenia,
a w szczególności w zakresie ochrony zagrożonych gatunków.

Nagrodzeni uczniowie naszej szkoły to:

1. Praca plastyczna: Ksawery Peschak, Oliwier Zamarlik.

2. Eko-Karmnik: Jakub Tomczyk, Oliwia Ostrowska, Wiktor Czopek, Zofia Czerw.

3. Album fotograficzny: Wiktor Peschak.

4. Eko-komiks: Kacper Zamarlik, Wiktoria Grabowiec.

5. Edukacyjna gra ekologiczna: Jakub Ciszewski, Jan Czerw, Milena Remsak.

6. Test ekologiczny: Daria Czopek, Ewa Dybał, Wiktoria Nowak.

XIII GKE 2019 

 


Dawne gry i zabawy

 

23 maja, w ramach projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej „Młodzi w Akcji – kreatywne wyzwania", w sali gimnastycznej odbył się turniej dawnych gier i zabaw. Pomysłodawcy i koordynatorzy przedsięwzięcia, uczniowie klasy czwartej, pod okiem pani Elżbiety Poznańskiej – Gondek przygotowali gry sportowe, znane naszym rodzicom i dziadkom, takie jak: hacele, kapsle, klasy, gumy, anse kabanse. Ciekawe nazwy kryły równie ciekawe i niełatwe konkurencje, w których trzeba było wykazać się nie lada sprawnością i pomysłowością. Dawne rozrywki zyskały nowe życie - ciekawe, czy staną się tak popularne jak niegdyś?

aparat31


mlodzi glosuja

 

mlodzi-glosuja-logo-blue

 

 Przygotowania akcji „Młodzi głosują"

Za przygotowanie wizualne wyborów, miejsca dla komisji i miejsca do głosowanie byliśmy wszyscy razem odpowiedzialni. W organizowaniu wyborów wspierała nas nasza koordynatorka Katarzyna Białas-Szafraniec. Pani Katarzyna pomogła
w dopracowaniu wizualnym lokalu, przygotowaniu głosów i wspierała nas
w przeprowadzeniu wyborów. Datę wyborów wyznaczyliśmy na 23 maja 2019 r. Miejsce do wyborów obejmowało: stanowisko komisji, miejsce oddzielone do głosowania, piękną gazetkę oraz Flagi Rzeczpospolitej Polski.

Przeprowadzenie wyborów

Uczniowie i uczennice mogli głosować zgodnie z własną wolą i poufnie. Głosowali w godzinach przeznaczonych na wybory. Pozytywnym zaskoczeniem dla nas była szybkość przeprowadzenia wyborów i ilość głosujących. Nie mieliśmy pojęcia, że nasza szkoła tak licznie zaangażuje się w wybory. Wyzwaniem dla nas było opanowanie dzieci biorących udział pierwszy raz w wyborach. Trzeba było tłumaczyć jak poprawnie zaznaczać głosy, ale mimo tego były głosy nieważne. Komisja po przeprowadzeniu wyborów liczyła w całym gronie oddane głosy. Odbyło się to sprawnie i bez większych kłopotów.

Wyniki wyborów

Frekwencja uczniów wynosiła w naszej szkole 94,2 %.W wyborach w naszej szkole wygrało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 26 głosów. Drugie miejsce zajęła Wiosna Roberta Biedronia uzyskując 22 głosy. Wynikami nie dzieliliśmy się z żadnymi mediami. Zostały one ogłoszone na forum szkoły z podanymi dokładnymi wynikami głosowania.

Głosowaniem zainteresowały się oddział przedszkolny , który pozowały do wspólnego zdjęcia jako przyszli aktywni wyborcy. Czekamy na Was za 10 lat.

Dziękuję komisji wyborczej za efektywną i sprawną pracę, oraz relację na portalu „Młodzi głosują” CEO.

DSC08538

DSC08539

 

DSC08540


WARSZTATY PIERWSZEJ POMOCY

 

Dnia 23.05.2019r. w naszej szkole odbyło się szkolenie dla całej społeczności szkolnej z zakresu pierwszej pomocy prowadzone przez Państwa Beatę
i Władysława Gołąb.
Uczniowie poznali podstawowe zabiegi resuscytacyjne, jakie należy wykonać przy poszkodowanym. Zapoznali się z automatycznym defibrylatorem zewnętrznym – wysoce specjalistycznym, niezawodnym, skomputeryzowanym urządzeniem, które za pomocą poleceń głosowych i wizualnych prowadzi zarówno osoby
z wykształceniem medycznym, jak i bez niego przez procedurę bezpiecznej defibrylacji w zatrzymaniu krążenia.
Mogli samodzielnie, pod okiem specjalistów wykonać zespół czynności ratujących życie poszkodowanego czyli resuscytację krążeniowo- oddechową.

 

Bardzo dziękujemy Państwu Beacie i Władysławowi Gołąb za poświęcony czas
i dużą dawkę wiedzy z ratownictwa przedmedycznego.

aparat31


Prawa człowieka dla każdego?


W kolejnej odsłonie zajęć w ramach programu edukacji globalnej klasa 6. zastanawiała się nad przestrzeganiem zasad, zapisanych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Inspiracją do przemyśleń była nowela B. Prusa „Katarynka" oraz film „Szkoła z blachy", pokazujący trudne życie dzieci ze slumsów w Nairobi, stolicy Kenii.

Refleksje objęły też prawa człowieka do życia w czystym, przyjaznym środowisku i zagadnienia związane z celami zrównoważonego rozwoju. Humanitarna troska
o świat, w którym żyjemy i odpowiedzialne zaangażowanie w działania dla wspólnego dobra to nasze wspólne wyzwania.

Znalezione obrazy dla zapytania cele zrównoważonego rozwoju

 

aparat31

 

dsc08400


Ortomocni mają moc!

 

Nie słabnie zapał Ortograficiarzy z czwartej klasy, zmagających się z zawiłościami polskiej pisowni! Oni wiedzą, co dobre i pożyteczne, dlatego wytrwale w każdy czwartek doskonalą polonistyczne umiejętności.

aparat31

dsc08411


Zostań tropicielem faktów

 

Paulina Mech i Patrycja Klima – uczennice klasy czwartej, zachęcały dzieci klas 1
i 2 do poznawania świata książek z serii Magiczny Domek na Drzewie. Podczas samodzielnie przygotowanych i przeprowadzonych zajęć opowiadały
o dinozaurach, czerpiąc wiadomości z wybranych książeczek „Akademia Odkrywców". Zaproponowane konkursy, zabawy plastyczne i quiz z nagrodami spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem młodszych koleżanek i kolegów, którzy z zainteresowaniem słuchali ciekawych opowieści.

aparat31dsc08451


Żonkile, maki i drzewa

Rocznica powstania w getcie warszawskim oraz rocznica bitwy o Monte Cassino stały się tematem uroczystego apelu, w którym wzięliśmy udział 15 maja, pragnąc upamiętnić dwa wielkie, bohaterskie zrywy w walce o godność człowieka, broniącego prawa do wolności. Uczennice i uczniowie klasy 8 oraz III gimnazjum przedstawili tragedię bohaterów powstania, którzy w heroicznym proteście wobec zbrodniczych hitlerowskich planów zagłady europejskich Żydów pokazali całemu światu, czym są ludzki honor i niezłomność w walce. Mimo świadomości przegranej, przez prawie miesiąc stawiali opór Niemcom, gdyż, jak powiedział Marek Edelman: Chodziło przecież o to, żeby się nie dać zarżnąć, kiedy po nas przyszli. Chodziło tylko o wybór sposobu umierania. Wspomnienie ostatniego przywódcy powstania w 100. rocznicę jego urodzin było też okazją do wyjaśnienia, dlaczego przyłączyliśmy się do Akcji „Żonkile", rozdając wykonane
z papieru kwiaty, na pamiątkę składania przez Marka Edelmana pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukietu, symbolizującego nadzieję i wieczne trwanie życia.

W czasie apelu przypomniana została też historia bitwy o Monte Cassino, zakończonej wielkim zwycięstwem,upamiętnionym w pieśni „Czerwone maki na Monte Cassino".

75. rocznica tego wydarzenia skłoniła do refleksji nad wielowymiarowością ludzkiego bohaterstwa, którego znakiem z jednej strony stały się żółte żonkile,
a z drugiej – czerwone maki.

DSC08415

aparat31

Po wspólnym zaśpiewaniu pieśni o polnych kwiatach, które „z polskiej wzrosły krwi", wysłuchaliśmy jeszcze informacji o twórcy opery narodowej i Śpiewnika Domowego - Stanisławie Moniuszce, który na mocy sejmowej uchwały został patronem roku 2019.

 

Pięknym akcentem na zakończenie apelu było posadzenie podarowanych przez Nadleśnictwo Chrzanów sadzonek dwóch lip oraz dwóch grabów. Lipa, święte drzewo, łączące w sobie piękno, łagodność i właściwości lecznicze, jako symbol pokoju i sprawiedliwości przypominać będzie o sile dobra, które nadaje sens życiu. Grab natomiast wspomagać będzie kolejne uczniowskie pokolenia, nabierające w jego cieniu mocy i wytrwałości w pokonywaniu przeszkód.

 

Poetyckim podsumowaniem szkolnego apelu niech będzie refleksja nad przesłaniem dwóch wierszy, nawiązujących do dwóch wymiarów ludzkiego bohaterstwa.

 

 

Władysław Szlengel, Dwie śmierci                      Czerwone maki
                                                                                        Słowa: Feliks Konarski
                                                                                          muzyka: Alfred Schütz  

Wasza śmierć i nasza śmierć

to dwie inne śmierci.                                     Czy widzisz te gruzy na szczycie?

Wasza śmierć — to mocna śmierć,              Tam wróg twój się ukrył jak szczur.

szarpiąca na ćwierci.                                      Musicie, musicie, musicie

                                                                          Za kark wziąć i strącić go z chmur.

Wasza śmierć śród szarych pól                     I poszli szaleni zażarci,

od krwi i potu żyznych.                                  I poszli zabijać i mścić,

Wasza śmierć — to śmierć od kul                 I poszli jak zawsze uparci,

dla czegoś — … dla Ojczyzny.                        Jak zawsze za honor się bić.

Nasza śmierć — to głupia śmierć,

                                                                          Czerwone maki na Monte Cassino

na strychu lub w piwnicy,                             Zamiast rosy piły polską krew.

nasza śmierć przychodzi psia                       Po tych makach szedł żołnierz i ginął,

zza węgła ulicy.                                               Lecz od śmierci silniejszy był gniew.   

Waszą śmierć odznaczy krzyż,                     Przejdą lata i wieki przeminą.

komunikat ją wymienia,                                Pozostaną ślady dawnych dni

                                                                          I tylko maki na Monte Cassino

nasza śmierć — hurtowy skład,                    Czerwieńsze będą,

zakopią — do widzenia.                                  bo z polskiej wzrosną krwi.

Wasza śmierć — wy twarzą w twarz

witacie się w pół drogi,                                  Runęli przez ogień, straceńcy,

nasza śmierć — to skryta śmierć                 niejeden z nich dostał i padł,

                                                                         jak ci z Somosierry szaleńcy,

kopana w masce trwogi.                               Jak ci spod Racławic sprzed lat.

Wasza śmierć — zwyczajna śmierć,            Runęli impetem szalonym,

człowiecza i nietrudna,                                  I doszli. I udał się szturm.

nasza śmierć — śmietnicza śmierć,             I sztandar swój biało czerwony

żydowska i — paskudna.                              Zatknęli na gruzach wśród chmur.

 

śmierć jest waszej śmierci                             Czerwone maki...

daleką biedną krewną.

Gdy spotka wasza — naszą śmierć,             Czy widzisz ten rząd białych krzyży?

nie wita jej na pewno.                                    Tam Polak z honorem brał ślub.

I w czarną noc przez smugi mgieł                Idź naprzód, im dalej, im wyżej,

                                                                          Tym więcej ich znajdziesz u stóp.

nad miastem — w mroków piekle,               Ta ziemia do Polski należy,

dwie śmierci przeklinają się,                         Choć Polska daleko jest stąd,

złorzecząc sobie wściekle.                              Bo wolność krzyżami się mierzy,

Na murku — patrząc w strony dwie,           Historia ten jeden ma błąd.

podgląda kłótnie skrycie

 

to samo chciwe, sprytne, złe                          Czerwone maki...

i jednakowe Życie.

 

 
Top free joomla themes, business hosting.

Kontakt

 

Samorządowy Zespół Szkół
im. Marii Konopnickiej
w Gorzowie
32-660 Chełmek
ul. Szkolna 3, Gorzów
tel/fax: (033) 846-14-75

mail: sekretariat@szsgorzow.pl

Galeria Zdjęć

Prace uczniów

 

ORIGAMI

Nagrody dla uczniów "Wiktory"

statuetka

"Przyjaciel szkoły"


 DSC4641

Cytaty

Arystoteles

"Najcenniejszym i najtrwalszym podarunkiem jaki można dać dziecku jest wykształcenie"

Zegar

Data

Statystyka

Odsłon : 210299